Jak vybrat matraci ?

 

Jak vybrat správnou matraci?

Rozhodli jste se pro koupi nové matrace, ale nevíte jak vybrat tu správnou přesně vám na míru? Výběr matrace, ale také roštu, je opravdu velmi důležitý. Je to investice až na několik let, která vám zajistí kvalitní spánek.

Správně zvolená matrace, odpovídající vašim mírám i potřebám, vám může na několik let dopomoci ke kvalitnímu spánku. Také vás může zbavit bolesti zad, oteklých nohou, stresu nebo ucpaného nosu a chrápání. Při výběru matrace byste se měly zaměřit především na 2 základní parametry matrace:

  • rozměry
  • tvrdost

Rozměry matrace

Říká se, že rozměry jsou základem pohodlí. Délka matrace by měla odpovídat velikosti postele a měla by vás přesahovat o cca 25cm, aby váš spánek byl opravdu kvalitní. Standartní šířka je 90 cm na jedno lůžko. Ideální výška matrace je pak od 15 cm.

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace je nejdůležitější aspekt, který musíte při koupi zohlednit. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybrat matraci tvrdší, a naopak lidé s nižší váhou mohou zvolit matraci měkčí. Ovšem pouze váha neurčuje, jaký typ matrace je pro vás ten pravý.

Ideální tvrdost vaší matrace se také odvíjí od způsobu spaní, od polohy, ve které nejčastěji usínáme a spíme převážnou část noci.


Většina výrobců rozlišuje 5 stupňů tvrdosti a takzvanou dvojí tvrdost.

  • Tvrdost 1 – Extrémně měkké matrace, vhodné pro přechodné přespání – chalupy, pokoje pro hosty, apod.

  • Tvrdost 2 – Velmi měkké matrace – latexové a některé matrace ze studené pěny. Vhodné pro lidi s nižší váhou.

  • Tvrdost 3 – Do tvrdosti 3 řadíme polyuretanové, některé sendvičové, pružinové a většinu matrací ze studené či líné pěny.

  • Tvrdost 4 – Do této kategorie poměrně tužších matrací patří některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací.

  • Tvrdost 5 – V této kategorii jsou nejtvrdší matrace, které jsou povětšinou vyrobeny z vysoce odolné polyuretanové pěny. Vrchní vrstvu matrace tvoří často kokosové vlákno. Tyto matrace jsou vhodné pro osoby s vyšší hmotností. 

  • Dvojí tvrdost – Matrace s dvojí tvrdostí, takzvané partnerské (oboustranné) matrace, nabízejí možnost volby tvrdosti, kterou momentálně potřebujete. Matrace mají na každé straně odlišnou tvrdost, které se dosáhlo použitím materiálů s odlišnou objemovou hmotností. Tyto matrace patří v poslední době k velmi oblíbeným.

Tzv. zóny na matracích

Právě s tvrdostí úzce souvisí tzv. zóny na matraci, které jsou rozprostřeny po celé její délce. Matrace vybíráme také podle počtu zón a ty nejlepší jich mají sedm. Tyto zóny jsou rozvrženy podle intenzity zatížení a slouží k dokonalému přizpůsobení se vašemu tělu.

Jak vybrat kvalitní matraci?

Pokud chcete kvalitní spánek, zainvestujte do opravdu kvalitní matrace. A právě kvalita by měla být zásadním kritériem při výběru vaší nové matrace.

Spíše než v hypermarketech zakupte matraci ve specializované prodejně, kde vám poradí odborný personál. Před definitivním rozhodnutím je vhodnější navštívit několik obchodů a vyzkoušet různé druhy matrací, než najdete tu pravou pro vás.
V dobrých studiích zdravého spaní si můžete vyzkoušet, jak by se vám na dané matraci leželo a usínalo. A to klidně několik minut.

Jak vybrat matraci pro alergika?

Při výběru matrace pro alergika, je důležitý především materiál, který nebude dráždit pokožku. Vhodnou volbou jsou matrace latexové nebo ze studené pěny.

Latexové matrace

Latexové matrace jsou opravdu revolučním řešením pro všechny alergiky. Latex, zdravotně nezávadný materiál, je mimo jiné odolný proti plísním a bakteriím. Matrace jsou elastické, odolné proti deformaci a mají skvělé termoregulační a ortopedické vlastnosti.

Matrace ze studené pěny

Matrace ze studené pěny mají výborné složení a strukturu, které zabraňuje přežití bateriím a roztočům. Mezi jejich další výhody patří též jejich elastičnost a ortopedické vlastnosti.

Showroom - prodejna matrací - Kutnohorská 426, 109 00 Praha 10

S výběrem vhodné matrace Vám rádi pomůžeme v naší prodejně Molmat.

U nás si můžete některé matrace osobně vyzkoušet.